Astell & Kern viser ny Hi-Res-afspiller og In-Ear-skærm

astell-kern-ak70.jpgVed sidste uges CE Week-begivenhed i New York viste Astell & Kern to nye produkter: en ny bærbar hi-res-lydafspiller kaldet AK70 (vist her, $ 599) og en opdateret andengenversion af AK T8iE in-ear-skærme ( $ 999). AK70 er den første i Astell & Kern's bærbare lineup, der inkluderer en digital linjeudgang via optisk og USB, så brugerne kan forbinde deres egen eksterne DAC. Andegenerations AK T8iE, designet i partnerskab med Beyerdynamic, opdaterer den tidligere, prisvindende IEM med et nyt kabeldesign. Begge produkter vil være tilgængelige i juli.

Fra Astell & Kern
Astell & Kern debuterede to nye produkter til det amerikanske marked på CE Week. Den nye AK70 bærbare lydafspiller med høj opløsning og AK T8iE 2. generation In-Ear-skærm føjes til Astell & Kern's serie af prisvindende lydprodukter med høj opløsning.

Astell & Kern AK70 er den nyeste bærbare højopløsningsafspiller i Astell & Kern-sortimentet. En ny bærbar hi-res-afspiller på indgangsniveau, den enkelte DAC AK70 er den første Astell & Kern bærbare afspiller, der har en digital linjeudgang via optisk og USB. Dette giver brugerne en række muligheder for at forbinde deres egen foretrukne eksterne DAC.

iphone 12 pro max vs s21 ultra

Andre funktioner i Astell & Kern AK300 inkluderer:
• Enkelt Cirrus Logic CS4398 DAC-chipsæt
• Understøttelse af højopløsningsafspilning af lyd op til 24-bit / 192-kHz PCM-lyd og op til dobbelt hastighed, 5,6 MHz DSD (konverteret til PCM)
• 64 GB intern flashlager med enkelt microSD-kortstik til op til 200 GB ekstra lagerhukommelse
• Kompatibel med DLNA 1.0
• Wi-Fi-aktiveret, understøtter OTA-firmwareopdateringer og streaming af musik fra andre enheder på det samme netværk
• Understøtter AK Connect-appen, tilgængelig til iOS- og Android-enheder
• USB DAC-funktion - kan tilsluttes en Mac / PC for at omgå det interne lydkort og udsende hi-res-lyd
• CD-Ripper-kompatibel, så brugeren kan rippe musik direkte til afspilleren uden behov for en computer.

Astell & Kern AK70 vil være tilgængelig i juli 2016 for $ 599.

Med sin verdensdebut på CE Week NY er den nye anden generation Astell & Kern AK T8iE In-Ear-skærme. Astell & Kern samarbejdede med Beyerdynamic sidste år for at producere den første Tesla driverbaserede In-Ear Monitor. AK T8iE fås udelukkende via Astell & Kern. Den nye anden generation AK T8iE opdaterer den populære og prisvindende IEM med et nyt kabeldesign. AK T8iE II har den samme neutrale og naturlige lyd med stor effektivitet, der findes i den første generation af IEM. Tesla-driverne, der blev brugt i AK T8iE, er 1/16 af størrelsen på tidligere Tesla-drivere, men leverer alligevel de nøjagtige lydegenskaber for større Beyerdynamic-hovedtelefoner.

ekstern harddisk vises ikke på pc

Lige så vigtigt som lydkvalitet er komfort. AK T8iE har et concha-design med kablet, der løber over øret, hvilket har flere fordele. På den ene side er der behov for et noget større hus for at rumme 11 mm Tesla-driveren indeni. På den anden side sidder de ovale formede conchaforme meget komfortabelt i øret uden tryk. De kan let indsættes i stedet for at presse dem kraftigt ind i øregangen. Og fordi kablet ikke trækker, kan de ikke falde ud. Kablet er dækket af Aramid, en stærk og varmebestandig syntetisk fiber, for høj holdbarhed, der kan klare langvarig brug. Selve øreproppen er lavet af en proprietær komposit med en trelags PVD-belægning og indeholder kobber og krom.

AK T8iE har to kabler, det første med et afbalanceret, 2,5 mm firestolet stik til brug med Astell & Kern-afspillere. Der er også et andet kabel med 3,5 mm stik til brug sammen med andre bærbare afspillere. Fem forskellige størrelser af disse unikke silikonspidser er inkluderet såvel som skumspidser i S, M og L.

Opgraderede funktioner i AK T8iE anden generation inkluderer:
• Opgraderet stemmespole med optimeret trådgeometri
• Giver lettere bevægelse af membranen ved højeste lydstyrkeniveauer
• Høj pålidelighed
• Ekstremt lav forvrængning
• Højkvalitets gennemsigtigt sølvbelagt kabel
• Høj renhed sølv / kobberlegering ledere til den reneste lyd
• Aramidfiberkerne til ultimativ styrke
• Ikke-allergifremkaldende, ultra-fleksibel transparent ærme
• Forgyldte MMCX-stik med høj præcision
• Præcis tilslutning af kabler til øreproppen
• Høj pålidelighed
• Laveste modstand for den bedste lydydelse

Astell & Kern-ingeniører arbejdede tæt sammen med Beyerdynamic for at indstille lydoutputtet fra hver IEM, så de passer perfekt til lydegenskaberne i Astell & Kerns bærbare lydafspillere med høj opløsning. Hvert par IEM'er bygges manuelt på Beyerdynamic-anlægget i Heilbronn, Tyskland, efter Beyerdynamics krævende specifikationer.

Astell & Kern AK T8iE anden generation In-Ear Monitor er $ 999 og vil være tilgængelig i juli 2016.

usb -flashdrev vises ikke i windows 10

Yderligere ressourcer
Astell & Kern annoncerer en ny bærbar Hi-Res-lydafspiller på indgangsniveau på HomeTheaterReview.com.
Astell & Kern debuterer 500N Hi-Res Music Server på HomeTheaterReview.com.